PREČO OBČIANSKE ZDRUŽENIE ?
Výchova, vzdelávanie, ochrana životného prostredia, charita, regionálny rozvoj, rozvíjanie športových aktivít... nielen na toto všetko môžete využiť občianske združenie. Občianske združenie nemusí mať vždy v názve „združenie“. Môžu to byť aj spolky, hnutia, kluby, zväzy, skupiny, a iné. Občianske združenie je právnickou osobou, ktorá nesie samostatne zodpovednosť za svoje konanie a koná vo svojom mene, teda uzatvára zmluvy, disponuje so svojim majetkom, môže uzatvárať pracovné zmluvy ako zamestnávateľ, ako aj uskutočňovať ďalšie právne úkony.
Podmienky vzniku a právneho postavenia občianskych združení upravuje zákon č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov v znení neskorších predpisov.
Občianske združenie by malo byť založené najmä za účelom združovania sa fyzických alebo právnických osôb na dosahovanie rovnakých cieľov. Hlavným zámerom občianskeho združenia by malo byť práve vykonávanie neziskových aktivít (legislatívny lobing, vzdelávanie, ochrana ľudských práv, šport).
Niektoré z výhod občianskych združení sú:
a) iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane,
b) prímy podľa písmena a) a príjmy z členského, ktoré je uvedené v stanovách.
Založenie občianskeho združenia
Na to, aby združenie vzniklo, je potrebné, aby sa najmenej tri osoby, z ktorých aspoň jedna je staršia ako 18 rokov (tzv. prípravný výbor), rozhodli združenie založiť, pripravili jeho stanovy a zaslali Ministerstvu vnútra návrh na registráciu združenia.
Z vyššie uvedeného teda vyplýva, že potrebujete:
a) Prípravný výbor: pozostáva z troch členov - občania, z ktorých aspoň jeden dovŕšil vek 18 rokov. Jeho členovia podpíšu návrh na registráciu občianskeho združenia, uvedú svoje mená a priezviská, rodné čísla a bydliská. Ďalej uvedú, kto z členov starších ako 18 rokov je splnomocnencom oprávneným konať v ich mene do registrácie združenia.
b) Návrh na registráciu združenia, ktorý musí byť doručený ministerstvu
c) Stanovy združenia v dvoch vyhotoveniach - musia obsahovať:
názov a sídlo združenia
d) Úhrada poplatku v hodnote 66,00 EUR
Vznik občianskeho združenia
Združenie vzniká registráciou. Registrovým orgánom je Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, sekcia verejnej správy, odbor všeobecnej vnútornej správy, Drieňová 22, 826 86 Bratislava 29. Ministerstvo vnútra občianske združenia registruje ako jediný orgán na Slovensku. Ministerstvo je povinné zaregistrovať každé občianske združenie, ktoré splní zákonom predpísaný postup. Nesmie teda ľubovoľne rozhodovať o tom, či združenie zaregistruje alebo nie.
Ministerstvo má na vykonanie registrácie 15 dní, avšak v praxi to môže trvať mesiac aj viac. Ministerstvo združeniu pridelí aj IČO. Ak občianske združenie plánuje vykonávať činnosť, ktorá nie je hlavným predmetom jeho vzniku a nie je uvedená v stanovách, ak sa združenie rozhodne podnikať a vybaviť si živnostenské oprávnenie alebo ak plánuje zamestnávať ľudí, musí sa zaregistrovať aj na príslušnom daňovom úrade podľa sídla OZ a požiadať o udelenie DIČ (daňové identifikačné číslo pre daň z príjmu právnickej osoby).
Ministerstvo registráciu odmietne, ak:
O odmietnutí registrácie rozhodne ministerstvo do 15 dní od začatia konania a rozhodnutie doručí splnomocnencovi prípravného výboru. Proti rozhodnutiu o odmietnutí registrácie nemožno podať rozklad.
Sídlo občianskeho združenia
Je to adresa, na ktorú bude OZ chodiť všetka oficiálna pošta a ktorú budete mať zaevidovanú aj v evidencii občianskych združení, ktorú vedie Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, na stránke http://ives.minv.sk/rez/registre/pages/start.aspx?type=oz
Naša spoločnosť Vám ponúka virtuálne sídlo, ktoré sa nachádza v lukratívnej časti Žiliny.
Virtuálne sídlo je vašou oficiálnou adresou, ktorú máte zapísanú aj v registri občianskych združení. Sídlo nemusíte využívať fyzicky, ale v prípade záujmu ho máte k dispozícii spolu s reprezentatívnymi zasadacími priestormi. K ďalšej výhode virtuálneho sídla patrí preberanie a evidencia pošty občianskeho združenia. Virtuálne sídlo je plne uznávané legislatívou SR.
Nestrácajte Váš čas a peniaze, zverte založenie občianskeho združenia odborníkom.
Autor článku: JUDr. Mária Magátová - právne oddelenie
[legal disclaimer]
Poskytovateľ služby neposkytuje právne služby podľa zákona č. 586/2003 Z.z. o advokácii a nenesie zodpovednosť za prípadnú nesprávnosť alebo neúplnosť poskytnutých informácií, v súvislosti s poskytovaním podnikateľského poradenstva. Poskytovateľ služieb poskytuje služby v rozsahu voľných živností. Táto webstránka sa nezaoberá poskytovaním právnych rád, ani právnych služieb a teda nemôžu byť za také považované.
Klientom, ktorí majú záujem o právne služby, vieme zabezpečiť poskytnutie právnej služby od advokáta. Formuláre, ktoré poskytovateľ služby používa, sú verejne dostupné na stránke ministerstva spravodlivosti SR. Poskytovateľ služby nie je oprávnený zastupovať klientov v súdnom konaní, ale len vyplní elektronický formulár, ktorý následne odošle kvalifikovane elektronicky podpísaný na príslušný obchodný register.