Prevod obchodného podielu
Prevod obchodného podielu upravuje zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších právnych predpisov. Obchodný zákonník upravuje pojem podiel vo všeobecných ustanoveniach ako mieru účasti spoločníka na čistom obchodnom imaní. Podiel je súčasťou majetku spoločníka, s ktorým môže tento disponovať, je vyjadrenie miery účasti spoločníka voči ostatným spoločníkom spoločnosti, ak nejde o jednoosobovú spoločnosť, kedy je to vyjadrenie miery účasti na voči spoločnosti na čistom obchodnom imaní.
Pojem obchodný podiel je úzko spätý s pojmom vklad, avšak ide o odlišné pojmy. Podľa § 59 Obchodného zákonníka: „Vkladom spoločníka je súhrn peňažných prostriedkov a iných peniazmi oceniteľných hodnôt, ktoré spoločník vkladá do spoločnosti a podieľa sa nimi na výsledku podnikania spoločnosti.“
S vkladom spoločník nemôže voľne disponovať, pretože vklad sa po jeho vložení stáva majetkom spoločnosti. Obchodným podielom však spoločník disponovať môže a to za podmienok stanovených v spoločenskej zmluve.
Spoločník má právo previesť svoj obchodný podiel na iného spoločníka alebo na tretiu osobu. Spoločník môže svoj obchodný podiel previesť zmluvou na iného spoločníka so súhlasom valného zhromaždenia. Čo sa týka prevodu obchodného podielu na tretiu osobu, prevod je možný, v prípade, ak to pripúšťa spoločenská zmluva.
Ustanovenia Obchodného zákonníka týkajúce sa prevodu obchodného podielu majú dispozitívny charakter, to znamená, že spoločníci majú možnosť dohodnúť sa na úplne odlišnej právnej úprave prevodu obchodného podielu.
POSTUP:
Prevod obchodného podielu spoločnosti s ručením obmedzeným sa realizuje na základe zmluvy o prevode obchodného podielu. Jej predmet musí byť dostatočne vymedzený a treba uviesť aj fakt, či a v akej miere bol vklad prevodcu do spoločnosti splatený. Ak sa vklad ešte v plnej miere nerealizoval, prevádzajúci spoločník ručí za jeho splatenie. Ďalej sú potrebné osvedčenia podpisov účastníkov a vyhlásenie nadobúdateľa podielu, ktorý nie je spoločníkom, že pristupuje k spoločenskej zmluve.
Obchodný podiel je možné previesť odplatne, ale aj bezodplatne v závislosti od rozhodnutia prevodcu a nadobúdateľa.
Dokumenty potrebné na prevod podielu v spoločnosti s ručením obmedzeným:
Na základe novely Obchodného zákonníka (vypustenie § 115 ods. 6 až 11) už nie je na prevod obchodného podielu v s.r.o. vyžadovaný súhlas správcu dane o tom, že subjekt nemá povinnosť predkladať registrovému súdu tento súhlas.
[legal disclaimer]
Poskytovateľ služby neposkytuje právne služby podľa zákona č. 586/2003 Z.z. o advokácii a nenesie zodpovednosť za prípadnú nesprávnosť alebo neúplnosť poskytnutých informácií, v súvislosti s poskytovaním podnikateľského poradenstva. Poskytovateľ služieb poskytuje služby v rozsahu voľných živností. Táto webstránka sa nezaoberá poskytovaním právnych rád, ani právnych služieb a teda nemôžu byť za také považované.
Klientom, ktorí majú záujem o právne služby, vieme zabezpečiť poskytnutie právnej služby od advokáta. Formuláre, ktoré poskytovateľ služby používa, sú verejne dostupné na stránke ministerstva spravodlivosti SR. Poskytovateľ služby nie je oprávnený zastupovať klientov v súdnom konaní, ale len vyplní elektronický formulár, ktorý následne odošle kvalifikovane elektronicky podpísaný na príslušný obchodný register.