Najčastejšie otázky týkajúce sa spoločnosti s ručením obmedzeným

Koľko trvá proces založenie spoločnosti s ručením obmedzeným?

Registrový súd vykoná zápis v lehote dvoch pracovných dní od doručenia návrhu na zápis. V prípade cezhraničnej premeny registrový súd vykoná zápis v lehote 21 dní od podania návrhu na zápis. Lehota na vybavenie podania sa počíta až odo dňa úhrady súdneho poplatku a spárovania platby na príslušnom registrovom súde. Do zákonnej 2-dňovej lehoty na vybavenie podania sa teda nezapočítavajú dni od podania návrhu, počas ktorých prebieha spracovanie platby. Proces založenie od podania návrhu na príslušný registrový súd teda trvá cca 5-7 pracovných dní.

 

Musím vložiť základné imanie spoločnosti s ručením obmedzeným na účet v banke?

V súčasnosti podľa platnej právnej úpravy nie je potrebné vkladať na účet v banke. Pre účely zápisu základného imania do obchodného registra postačuje, keď sa základné imanie splatí do pokladne spoločnosti a priloží sa čestné vyhlásenie o splatení obchodného podielu.

 

Kto je konečný užívateľ výhod?

Konečným užívateľom výhod, ktorý sa zapisuje do obchodného registra je každá fyzická osoba, ktorá skutočne ovláda alebo kontroluje právnickú osobu a každá  fyzická osoba, v prospech ktorej vyššie uvedené subjekty vykonávajú svoju činnosť alebo obchod.

V prípade právnickej osoby je konečným užívateľom výhod osoba, ktorá:

má priamy alebo nepriamy podiel alebo ich súčet najmenej 25 % na hlasovacích právach v právnickej osobe alebo na jej základnom imaní

má právo vymenovať inak ustanoviť alebo odvolať štatutárny orgán, riadiaci orgán, dozorný orgán alebo kontrolný orgán v právnickej osobe alebo akéhokoľvek ich člena

ovláda právnickú osobu iným spôsobom

má právo na hospodársky prospech najmenej 25 % z podnikania právnickej osoby alebo z inej jej činnosti

Konečným užívateľom výhod sú obvykle spoločníci, akcionári, tichí spoločníci a niekedy tiež štatutári.

 

Môžem si založiť spoločnosti s ručením obmedzeným, ak mám nedoplatok na zdravotnom poistení?

Áno, môžete si založiť spoločnosť s ručením obmedzeným, aj keď máte nedoplatok na zdravotnom poistení. Samotný nedoplatok na zdravotnom poistení nie je prekážkou pri zakladaní s.r.o. alebo pri zápise do obchodného registra.

 

Môžem si založiť spoločnosti s ručením obmedzeným, ak mám dlh na daňovom úrade?

Spoločnosť s ručením obmedzeným nemôže založiť osoba, ktorá má daňové nedoplatky a nedoplatky voči Sociálnej poisťovni, taktiež ani osoba, ktorá je vedená ako povinný v registri vydaných poverení na vykonanie exekúcie podľa osobitného zákona. Predmetné obmedzenie sa týka len spoločníkov firmy, nie konateľov. Zakladateľ spoločnosti musí čestne vyhlasiť, že nie je vedený v zozname daňových dlžníkov a zozname dlžníkov Sociálnej poisťovne a nie je vedený ako povinný v registri poverení na vykonanie exekúcie.

V prípade, ak má zakladateľ dlhy voči daňovému úradu alebo Sociálnej povinnosti jedinou možnosťou zápisu do obchodného registra je dlhy uhradiť a následne doložiť súdu súhlas správcu dane alebo súhlas Sociálnej poisťovne. 

 

Môžem mať založenú živnosť popri spoločnosti s ručením obmedzeným?

Áno, môžete mať založenú živnosť popri spoločnosti s ručením obmedzeným. Na Slovensku nie je zakázané, aby fyzická osoba zároveň pôsobila ako podnikateľ so živnosťou a zároveň bola konateľom alebo majiteľom spoločnosti s ručením obmedzeným. Tieto dve formy podnikania môžu existovať paralelne.

Obidve formy podnikania podliehajú zdaneniu, ale líšia sa spôsobom. Pri živnosti platíte daň z príjmu ako fyzická osoba, zatiaľ čo pri spoločnosti s ručením obmedzeným sa platí daň z príjmu právnickej osoby a následne daň z dividend (ak si vyplácate zisk). Ak máte obidve formy podnikania, budete musieť správne oddeliť príjmy a výdavky medzi živnosťou a spoločnosti s ručením obmedzeným, aby ste správne vypočítali a zaplatili dane.

 

Môžem byť spoločníkom vo viacerých spoločnostiach?

Jedna fyzická osoba môže byť jediným spoločníkom v spoločnosti s ručením obmedzeným najviac v troch spoločnostiach s ručením obmedzeným. V prípade, ak je jediným spoločníkom v troch spoločnostiach, ďalšie spoločnosti môže založiť len s ďalším zakladateľom/spoločníkom.

 

Je založená spoločnosť  automaticky platcom DPH?

Nová spoločnosť vzniká vždy ako "neplatca DPH" Za zdaniteľnú osobu sa v zmysle zákona o DPH považuje každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa § 3 ods. 2 zákona o DPH bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.

 

[legal disclaimer]

Poskytovateľ služby neposkytuje právne služby podľa zákona č. 586/2003 Z.z. o advokácii a nenesie zodpovednosť za prípadnú nesprávnosť alebo neúplnosť poskytnutých informácií, v súvislosti s poskytovaním podnikateľského poradenstva. Poskytovateľ služieb poskytuje služby v rozsahu voľných živností. Táto webstránka sa nezaoberá poskytovaním právnych rád, ani právnych služieb a teda nemôžu byť za také považované.

Klientom, ktorí majú záujem o právne služby, vieme zabezpečiť poskytnutie právnej služby od advokáta. Formuláre, ktoré poskytovateľ služby používa, sú verejne dostupné na stránke ministerstva spravodlivosti SR. Poskytovateľ služby nie je oprávnený zastupovať klientov v súdnom konaní, ale len vyplní elektronický formulár, ktorý následne odošle kvalifikovane elektronicky podpísaný na príslušný obchodný register.

Potrebujete poradiť? Radi vám pomôžeme.
Nenašli ste odpoveď na vaše otázky? Potrebujete odbornú radu alebo pomoc s riešením vášho problému? Neváhajte nás kontaktovať, ponúkame vám bezplatné konzultácie a poradenstvo!
Názov firmy:
Meno a priezvisko:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia